15/06/2020

Oversigt over 2020 nomineringer

Nominerede Den danske Spiseguide 2020 i kategorierne:

 

Årets Gennembrud
Syttende, Sønderborg,
Ghrelin, Aarhus,
Bror Ditlev, Kolding,
Lyst, Vejle
Sponsor: Booksforcooks

 

Årets Snacks/appetizers/Caviar/brød/smør
Marchal, København,
Søllerød Kro, Holte,
AOC, København,
TreeTop Vejle,
Falsled Kro, Millinge,
Frederikshøj, Aarhus
Sponsor: Booksforcooks
Sponsor Årets Caviar servering: Rossini Caviar

 

Årets Grønne Menu/Køkken

Moment, Rønde,
Hotel Frederiksminde, Præstø
Gemyse, Kbhvn V,
Dragsholm Slot, Hørve,
Lumskebugten, Kbhvn K,
Noma, Kbhvn K

Sponsor: Legro Krydderurter

 

Årets Exotic/Spicy
Lola, Kbhvn,
Anaba, Kbhvn,
Omakase, Aalborg,
Sanchez, Kbhvn,
Il Locale, Aarhus
Sponsor: World Seafood

 

Årets Restaurantchef
Rasmus Lunkov Marquart, Lyst, Vejle,
Ursula Walthemann, Brace, Kbhvn,
Silas Souza Neves, AOC, Kbhvn,
Flemming Haahr Larsen, Tolv, Kbhvn,
Rico Jørgensen, Malling Kro
Sponsor: Oskar Davidsen & Co

 

Årets Fiske&Skaldyrsrestaurant
Abstrakt, Hirtshals,
Barbara, Torshavn,
Kommandobroen by Grantland, Hvide Sande,
Hummer, Kbhvn,
Kødbyens Fiskebar, Kbhvn
Sponsor: World Seafood

 

Årets Bistro/Brasseri/Trattoria/Spisested
Tolv, Kbhvn,
Pastis, Kbhvn,
Bistro Boheme, Kbhvn,
Toto, Kbhvn S, Stranden, Henne,
Et, Aarhus,
Le St. Jacques, Kbhvn
Sponsor: Catering Engros

 

Årets Landevejskro
Sallingsund Færgekro,
Sdr. Bjert Kro,
Aagaard Kro, Egtved,
Skoemagerkroen, Kr. Saaby,
V. Skerninge Kro
Sponsor: Booksforcooks

 

Årets Smørrebrød/Frokostrestaurant
Aamanns, Kbhvn K,
Kanalen, Kbhvn,
B-Spis, Næstved,
Simmer Dim, Norrøna
Mondän, Frederiksberg
Sponsor: Booksforcooks

 

Årets Avec-, saft- & Vinkort
Frederikshøj, Aarhus,
Søllerød Kro, Holte,
Geranium, Kbhvn Ø,
Alchemist 2.0, Kbhvn S,
Lyst, Vejle,
Syttende, Sønderborg
Sponsor: Brønnum

 

Årets Sommelier 2020
Kristian Vestergård Frandsen, Restaurant Bror Ditlev, Kolding,
Ronny Frisk, Bind,
Karin Visth, Koks,
Nina Højgaard Jensen, Lyst, Vejle,
Helle Hasting, Alchemist 2.0, Kbhvn
Sponsor: Holy Bean

 

Årets Bo&Spis Adresse
Stella Maris, Svendborg, Hotel Britannia, Esbjerg, Kongebrogaarden, Middelfart,
Hotel Amerika, Hobro, Hotel Baltic, Høruphav
Sponsor: Bouqeut Garni/ Legro

 

Årets Meat-sommelier
Maison, Kbhvn K,
Tarv, Torshavn,
Pasfall, Odense,
Ruths Hotel, Skagen,
Toldboden, Fr.sund,
Mondæn, Frederiksberg,
Bistro Pan-Pan, Frederiksberg
Sponsor: JN Meat

 

Årets Oste 2020
Kong Hans, Kbhvn K,
Lieffroy, Nyborg,
Brace, Kbhvn K
TreeTop, Vejle,
Marchal, Kbhvn K
Sponsor: Unika

 

Årets Dessert
Kong Hans, Kbhvn K,
Lieffroy, Nyborg,
Jordnær, Gentofte,
Brace, Kbhvn K,
TreeTop, Vejle,
Marchal, Kbhvn K
Sponsor: Booksforcooks

 

Årets Souschef
Mundheld, Esbjerg: MarcPedersen
Molskroen, Ebeltoft: Andreas Bjerring
Sdr. Bjert kro: Frederik Ribberholt Pedersen.
Ruths hotel: Mads Søholm Jørgensen
Hesselet: Bjarke Petersen
Capa: Tore Weile
Sponsor: Legro

 

Årets Serviceprofil
Per Dupont, Knapp,
Tina Kragh Vildgaard, Jordnær, Gentofte,
Peter Pepke, Kong Hans, Kbhvn,
Jeppe Lund, Frederikshøj, Aarhus,
Søren Ledet, Geranium, Kbhvn Ø,
Sponsor: Booksforcooks

 

Årets Kokkeprofil
Rasmus Munk, Alchemist 2.0, Kbhvn K,
Jesper Koch, Syttende, Sønderborg,
Kamilla Seidler, Lola, Kbhvn K,
Eric Vildgaard, Jordnær, Gentofte,
Daniel McBurnie, Lyst, Vejle
Sponsor: Unika

 

Årets Restaurant
Syttende, Sønderborg,
Tree Top, Vejle,
Lyst, Vejle,
Jordnær, Gentofte,
Hotel Frederiksminde, Præstø,
Alchemist 2.0, Kbhvn,
Sponsor: HKI Ost