Årets nominerede og vindere 2019:

 

Årets Gennembrud:

  • Alouette, København
  • Textur, Aalborg
  • Mondän, Frederiksberg
  • Gemyse, København
  • Alchemist 2.0

Sponsor: booksforcooks.
Vinder blev:  Alchemist 2.0, København

 

Årets Grønne Køkken:

  • Gemyse, København
  • The Pescatarian, København
  • Ubat veggie, Aalborg
  • Moment, Rønde
  • Noma, København

Sponsor: Legro krydderurter
Vinder blev: Noma, København

 

Årets Exotic/Spicy:

  • Tigermom, København
  • Sanchez, København
  • PMY, København
  • Sukaiba , København
  • Fusion, Aalborg

Sponsor: World Seafood
Vinder blev: Fusion, Aalborg

 

Årets Restaurantchef:

  • Rasmus Mørch, Frederiksminde
  • Henrik Walbom, Lumskebugten
  • Nadia Alexandrine Bach, Tabu
  • Tina Kragh Vildgård, Jordnær
  • Jesper Kristensen, Pasfall

Sponsor: Oskar Davidsen & Co
Vinder blev: Jesper Kristensen, Pasfall

 

Årets Restaurant Profil:

  • Christian Aarø, AOC
  • Søren Ledet, Geranium
  • James Spreadbury, Noma
  • Peter Pepke, Kong Hans Kælder
  • Jann Rosenkilde Olesen, Henne Kirkeby Kro

Sponsor: Oskar Davidsen & Co
Vinder blev: James Spreadbury, Noma

 

Årets Teamwork:

  • AOC, København
  • Geranium, København
  • Kadeau, København
  • Frederikshøj, Aarhus
  • Bistro Boheme, København

Sponsor: booksforcooks
Vinder blev: Kadeau, København

 

Årets Fisk-/Skaldyrsrestaurant:

  • The Pescatarian, København
  • Kommandobroen by Grantland, Hvide Sande
  • Essens, Frederikshavn
  • Hummer, København

Sponsor: World Seafood
Vinder blev: Essens, Frederikshavn

 

Årets Bistro/Brasseri/Trattoria/Spisested

  • Enomania, Frederiksberg
  • Prezzemolo, Aarhus
  • Me/Mu bistro, Vejle
  • Dragsholm slot, Hørve
  • Skipperstuen, Dyvig
  • Tarv, Torshavn

Sponsor: Catering Engros(Kødgrossisten)
Vinder blev: Skipperstuen, Dyvig Badehotel

 

Årets Landevejskro:

  • Løkkens Vejkro, Løkken
  • Fladbro Kro, Randers
  • Bredal Kro, Vejle
  • Rønnede Kro, Rønnede
  • Skoemagerkroen, Kirke Såby

Sponsor: Booksforcooks
Vinder blev: Fladbro Kro, Randers

 

Årets Smørrebrød/Frokostrestaurant:

  • F-Høj, Aarhus
  • Schønnemann, København
  • Mortens Kro, Aalborg
  • Bitin, Torshavn

Sponsor: Booksforcooks
Vinder blev: Schønnemann, København

 

Årets Avec&Vinkort:

  • Dyvig Badehotel
  • AOC
  • Søllerød Kro

Sponsor: Brønnum
Vinder blev: Dyvig Badehotel, Nordborg

 

Årets Sommelier:

  • Karina Dall, Kongebrogården, Middelfart
  • Nina Højgaard Jensen, Kong Hans Kælder
  • Michelle Hemme, HOS, Odense
  • Mariarita Liberati, La Locanda, Aalborg
  • Søren Haumann Jensen & Kent D. Sigerström, Frederikshøj, Aarhus

Sponsor: Holy Bean
Vinder blev: Søren Haumann Jensen & Kent D. Sigerström, Frederikshøj, Aarhus

 

Årets Bo&Spis Adresse:

  • Comwell Kongebrogaarden, Middelfart
  • Dyvig Badehotel, Nordborg
  • Frederiksminde Hotel, Præstø
  • Molskroen, Ebeltoft
  • Svinkløv Badehotel, Fjerritslev

Sponsor: Legro krydderurter (Bouqeut garni)
Vinder blev:  Molskroen, Ebeltoft

 

Årets Oste:

  • Aagaard Kro, Egtved
  • Løkkens Vejkro, Løkken
  • Molskroen, Ebeltoft
  • Kong Hans Kælder, København

Sponsor: Unika
Vinder blev:  Molskroen, Ebeltoft

 

Årets Dessert:

  • Hesselet, Nyborg
  • Søllerød Kro, Holte
  • Pasfall, Odense
  • Dragsholm Slot, Hørve
  • Frederiksminde hotel, Præstø

Sponsor: Condi
Vinder blev: Dragsholm Slot, Hørve

 

Årets Souschef:

  • Andreas Lønberg Svendsson, Lieffroy, Nyborg
  • Mikkel Barth, Pasfall, Odense
  • Christoffer Sørensen, Dragsholm Slot, Hørve

Sponsor: Legro
Vinder blev: Mikkel Barth, Pasfall

 

Årets Kokkeprofil:

  • Kenneth Toft-Hansen, Svinkløv Badehotel

Sponsor: Unika

 

Årets Restaurant:

  • Molskroen, Ebeltoft
  • Pasfall, Odense
  • Frederiksminde, Præstø
  • Kadeau, København
  • AOC, København
  • Noma, København

Sponsor: HKI Ost
Vinder blev: AOC, København